Nano Teknoloji nedir

"Nano" Yunancadan ve Latinceden alınmış bir sözcüktür ve anlamı cüce demektir. Ayrıca kısaltma olarak milyarda bir olarak da kullanılır. Buna göre nano metrik sistemin içinde bir metrenin milyarda biri veya bir milimetrenin milyonda biridir.

Maddelere, milimetrenin milyonda biri büyüklüğündeki yapılara inerek yeni sentez özellikleri kazandıran nanoteknoloji, yakın gelecekte tüm dünyanın sanayi kollarına ve insan hayatının her yönüne yön verecek. Nano Teknoloji, Atom ve molekül ölçeğinde özel yöntem ve tekniklerle yapıların, materyallerin ve araçların inşa edilmesini; bu ölçekte ölçme, tahmin etme, izleme ve yapım faaliyetlerinde bulunmayı ve bu ölçeğin bazı temel özelliklerinden yararlanma kabiliyetini ifade eder.

Bilgi teknolojileri ve internet geleneksel-kurulu piyasalarda ve mevcut teknolojik altyapı içerisinde yaşamımızı değiştiren uygulamalara sahne olmuştur. Nano teknoloji kullandığımız aletler, bilgisayarlar, yapılar, elbiseler ve materyalleri değiştirecek ve yeni ürünler, piyasalar ve yaşam tarzını gündeme getirecektir. Nano teknoloji, yalnızca minyatürize olmuş ürün ve üretim yapıları ortaya çıkarmayacaktır; bunun yanı sıra üretim sürecinde kullanılan materyaller atom ve moleküler düzeyde ele alınıp işleneceğinden atom (kuantum) fiziği devreye girecektir. Bu anlamda nano teknoloji çeşitli alanlarda yeni teknoloji, piyasa ve ürünlerin ortaya çıkmasına olanak tanımaktadır.

Almanya bu konular üzerinde öncülük yapmaktadır ve 1 Milyar Dolardan fazla Nano-araştırmasına yatırım yapmaktadır. IBM, Fujitsu ve Intel´de Nano teknik dâhilinde mikroskobik küçüklükte Çipler üretmek için çalışmaktadırlar.

Amerika"da özel sektör hariç sadece devletin nano teknolojiye ayırdığı kaynak 2003 yılı için 600 milyon dolar. Japonya"da ekonominin temel dinamikleri elektronik sektörüne dayandığı için bu ülke nano teknoloji çalışmalarına 500 milyon dolar kaynak ayırıyor. Başta Çin olmak üzere Rusya, Almanya ve İngiltere de konunun önemini kavradı ve bu yöndeki çalışmalara kamu bütçesinde yer veriyor. Son zamanlarda önemli gelişmeler kaydedilen nano teknolojiyle metrenin milyarda biri oranında suni parçalar üretmek mümkün. Bu teknoloji yardımıyla uzun süre solmayan boyalar, etkisini hızlı gösteren ve daha etkili ilaçlar veya daha uzağa gidebilen golf topları üretilebiliyor. Bu alanda, hükümetin de desteğiyle önemli gelişmeler kaydeden Tayvan, 2012´ye kadar 32 milyon dolarlık ürün üretecek. Böylece 350 milyar dolarlık Tayvan ekonomisinin yüzde 10´unu kaplayacak.

Bugün hayal gibi görünse de, kullandıklarımızdan binlerce kat hızlı bilgisayarlar, damarların içinde ilerleyerek hastalıkları tedavi edecek nano aygıtlar, organların içinde ameliyat yapabilecek robotlar, betondan daha dayanıklı plastik binalar, hareketleri şarj edilmiş elektrik ile sağlanan yapay kaslar, çok daha hafif ve gelişmiş silah sistemleri gelecekte karşımıza çıkacak. Enerji konusundaki temel sıkıntı olan enerji sarfiyatı sıfıra inebilecek ve zararlı her tür atıktan kurtulmak mümkün olacaktır.

İnsanoğlu hayal ettiklerini gerçekleştirir. Nanoteknoloji insan hayatında nasıl gelişime sebep olur bir düşünelim ve fikir yürütelim. Mesela, paranın hiç kullanılmadığı bir sistem düşünelim, bu sistemde kredi kartı yerine nano teknoloji sayesinde geliştirilmiş ve içinde hemen her bilgi bulunduğu bir kart

Düşünelim, çalışanın maaşı ve birikimleri bu kartta hatta biraz daha ileri gidelim ve kimlik, ehliyet, pasaport, okul kimlikleri gibi birçok belge bu nano teknoloji sayesinde tek kartta toplansın. Bu kartta kişinin sağlık bilgileri doktor kontrolleri, geçirdiği ameliyatlar gibi gerekli bilgiler olsun. Hayal gücümüzü biraz daha zorlayalım ve aile bireylerinin anne babanın geçirmiş oldukları rahatsızlıklar da bu kartta olsun. İnsan hayatına getireceği kolaylıkları düşünmemizde sadece bir kapıdır bu yazdıklarım. Bunlar size sadece güzel bir hayal gibi gelebilir ama yakında hem de çok yakında nano teknoloji hayatın merkezine oturacak gibi görünüyor.

Tıp alanında da nano teknoloji hızla kullanılır hale gelmiştir. Uzmanlar bilimde bir devrim olarak ifade edilen nano teknolojinin bu sorun karşısında işe yarayıp yaramayacağını sınamak üzere, önce kobay olarak belirlenen hamsterlerin görüşü sağlayan optik sinirlerini kesti. Böylece kemirgenler kör oldu. Bunun ardından kopuk olan noktaya nano tanecikler yani mikroskobik büyüklükte tanecikler içeren bir sıvı enjekte edildi. Sıvının yardımıyla sinirler kendilerini onardı ve görüş imkânı geri kazanıldı.

Nano teknoloji kullanılarak gerçekleştirilen bir uygulamayı patent ile koruyan ülkeler; yirmi yıl boyunca o teknolojiyi kullanacak diğer ülkeleri kendilerine bağımlı hale getiriyorlar.

Bilgi teknolojileri ve internet geleneksel-kurulu piyasalarda ve mevcut teknolojik altyapı içerisinde yaşamımızı değiştiren uygulamalara sahne olmuştur. Nano teknoloji kullandığımız aletler, bilgisayarlar, yapılar, elbiseler ve materyalleri değiştirecek ve yeni ürünler, piyasalar ve yaşam tarzını gündeme getirecektir. Devlet ya da devlet büyüklüğündeki işletmeler artık nano teknolojiyi bir adım ileriye götürecek atılımlar içinde olmak zorundadırlar. Ya bir adım ileri ya da bir yüzlerce adım geriye düşeceklerinin farkına bir an önce varmalılar. Nano teknolojiye sahip çıkan mutlaka kazanacaktır.
NANOTEK TEKNOLOJİ Yüzey Koruma Kaplaması

Kullanım Alanları: Huzur evleri, oteller, hastaneler, ameliyathaneler ve gıda maddelerinin depolandığı, işlendiği ve hazırlandığı yerler için idealdir.

El ve çamaşır yıkama küvetleri (Emaye olanlar dâhil): Küvet temizliği yapanlar küvetlerde oluşan kireç lekelerini bilirler. Bunları temizlemek oldukça zor bir iştir ve çoğu zaman kimyasal temizleyiciler kullanılması gerekir. " Nano Cam ve Seramik " kaplama maddesi ile bu iş oldukça kolaylaşır. Yağ, kireç birikintileri ile diş macunu kalıntıları ve kirler su ve nemli bir bezle temizlenebilir. Temizlik için kimyasal madde kullanımından %90 oranında tasarruf edilebilir.

Tuvalet ve bideler: Tuvalet ve bidelerde sık sık aşırı kirlenmeler göze çarpar. Bunlar idrar taşları ve kireç kalıntılarıdır. Bunların temizlenmesiz hem zordur, hem de itici bir görünüme sahiptirler. Nano Cam ve Seramik kaplama ürünü tatbik edildiğinde bu tür kirliliklerin oluşması önlenebilir. İdrar taşı ile kireç kalıntıları yüzeyde yapışacak yer bulamazlar ve su veya bir bezle kolaylıkla temizlenebilirler. Kimyasal maddelerin kullanılması asgari düzeye iner.

Duvar fayansları: Duvar fayanslarının sık sık temizlenmeleri gerekmez, ancak nemli ortamda bunların yüzeyinde de lekeler oluşur. Bunların temizlenmesi oldukça zordur. Dişleri fırçalarken veya bir şeyleri yıkarken fayanslara su sıçrayabilir. Bunlar da leke oluştururlar. Ancak kaplama yapıldıktan sonra bunların su ile temizlenmeleri mümkün olacaktır.

Tüm cam yüzeyler: Bina içinde bulunan hemen hemen tüm cam yüzeylere Nano Cam ve Seramik kaplama tatbik edilebilir. Bu yüzeyler ayna yüzeyleri, dâhili pencere camları, cam duş kabinleri, cam raflar ve cam vitrinler olabilir. Maddenin tatbik edilmiş olduğu yüzeylerde temizlik maddesi açısından büyük tasarruf sağlanacaktır. Nikotin, katı yağlar, kir ve sıvı yağlar bu yüzeylerde yapışacak yer bulamazlar, nemli bez ve su ile kolaylıkla temizlenebilirler. Temizlik zamanından ve temizlik maddelerinden büyük oranda tasarruf avantajlarından yalnızca ikisidir.

Duş tekneleri ve banyo tekneleri: Duş tekneleri ile banyo teknelerinde zamanla birçok kireç lekeleri ve duş bakiyeleri oluşur. Nano Cam ve Seramik ile yapılacak bir kaplama ile tekne daha parlak olur, özelliklerinden bir şey kaybetmez, temizlik zamanında ve temizlik maddelerinde tasarruf sağlanır.

Bina girişleri: Tüm mekanik aşınmaya maruz avlu ve firma girişleri için kullanılabilir. Beton, bu ürünle kaplanarak trafik akışı yüksek olan yollarda, lastiklerin ve yosunların neden olduğu aşınmalar en düşük düzeye indirilir. Tüm kirler su ile yıkanarak giderilebilir.

Mutfak tezgahları: Mutfak tezgahları sık, sık sızdırmaz bir madde ile kaplanarak, bunların suyu emmeleri önlenir. Ancak bu tür kaplamaların ömrü ancak 5 senedir. Bizim beton sızdırmazlık maddesinin ömrü ise 15 Yıl ve daha fazladır.

Cam Seramik Ocak yüzeyleri: Ev kadınları, ev erkekleri, hobi aşçılar ve özel partilerde misafir ağırlayanlar, misafirleri fazla bekletmemek ve boş zamandan tasarruf için mutfaklarını hemen temizlemek isterler. Bazen mutfağın temizlenmesi işini başka bir zamana bırakırlar. Cam Seramik yüzeyi kaplama yapılmışsa, kurumuş kirlerin temizlenmesi işi başka bir zamana rahatlıkla bırakılabilir.

Otel ve restoranlar: Otel veya restoran sahipleri hummalı bir faaliyet sonrası mutfaklarda meydana gelecek olan temizlik masraflarını bilirler. Temizlik maddeleri ile pahalı temizlik elemanları bu uygulama sayesinde kendilerinden tasarruf edilebilecek sadece iki faktördür.

Mutfak Stüdyoları: Rekabet savaşı büyüktür, zira gittikçe daha fazla mutfak stüdyosu açılmaktadır. Mutfak stüdyosunu kaplanmış olarak almanız, rekabet ve kalite açısından sizin için daha avantajlı olacaktır.

Paslanmaz Çelikten mutfaklar: Paslanmaz Çelikten mutfakları temizlemiş olanlar bilir bunun zorluğunu. İlk olarak var olan tüm kirlerin temizlenmesi gerekir, bunlar parmak izleri, yağ lekeleri, kurumuş yemek artıkları vs. Bu kirlenmelerin temizliğinden sonra yüzeylerin parlatılması gerekir ve bu işlem yorucudur. Krom ve paslanmaz çelik kaplaması ile bu işlem müthiş kolaylaşır. Yüzeye bir kez uyguladıktan sonra tüm kirlenmelerden en iyi şekilde korunursunuz. Nerdeyse tüm kirlenmeler kolayca nemli bir bez ile silinebilir hale gelir. Kimyasal ve agresif temizlik maddelerindeki tasarruf sadece avantajlardan biri. Güç ve zaman kaybı da önemli bir ölçüde azalıyor, çünkü kir, yağ ve parmak izleri sadece yüzeyde duruyorlar.

Paslanmaz çelikten mobilyalar: Paslanmaz çelikten mobilyalar sadece çok çabuk kir ve leke göstermekle kalmaz ayrıca çok zor temizlenir. Parmak izleri, yağ lekeleri ve toz alışageldik durumlar. Krom & Paslanmaz çelik kaplaması ile her yüzey ideal kaplanabilir, temizliği de en kısa zamanda yapılabilir hale gelir.

Avlu girişleri: Tüm mekanik aşınmaya maruz avlu ve firma girişleri için kullanılabilir. Beton, bu ürünle kaplanarak trafik akışı yüksek olan yollarda, lastiklerin ve yosunların neden olduğu aşınmalar en düşük düzeye indirilir. Tüm kirler su ile yıkanarak giderilebilir.

Tarım Alanları:  Besi işlemi yapan işletmelerin sorunu hayvanların sağlıklı bir biçimde gelişmelerini sağlamak için ahırları sık, sık temizlemek mecburiyetinde olmalarıdır. Beton ve zemin kaplama ürünümüz kullanılarak bu temizlik işlemi oldukça basit hale getirilir ve temizlik süresi kısaltılır. Hayvan dışkıları yüzeyde toplanır ve su ile yıkanarak temizlenebilir. Bakteriler bile zemine nüfuz edemezler.

Araba tamir atölyeleri: Her oto tamir atölyesinin sahibi yağ lekeleri ile lastiklerin aşındırma sorunlarını bilir. Bu tip kirler atölyenin zeminine nüfuz ettikleri zaman bunları uzaklaştırmak çok zordur ve hatta bazen mümkün de olmaz. Nano Beton/Zemin kaplaması ile bu sorun ortadan kalkar. Kir, sıvı yağ ve katı yağlar atölyenin zeminine nüfuz edemezler. Müşteri için atölyenin görünümü ilk işletmeye alındığı günkü gibi mükemmel bir durum arz eder.

Araba yıkama tesisleri:  Bir araba yıkama tünelinde tavanın üzerinde küf oluşur. Bunun nedeni tavanın içeriden nemli olması ve ortamdaki rutubetin yüksek olmasıdır. Bu durum Nano kaplama ile uzun süre engellenebilir. Duvarlar ve zemin arabadan gelen kirleri uygulamadan sonra bünyelerine almazlar.

İşletme ve İşyeri avluları: Birçok işletmenin duvarlarında yağ ve kir lekeleri mevcuttur. Bunların oluşmasını engellemek mümkün değildir. Ancak duvarlara kaplama yapılarak ve kirleri su ile yıkayarak bu lekelerin oluşmasını önlemek mümkündür.

Eğlence Salonlar: Gastronomide şarap, sıvı yağ ve katı yağ lekeleri sorunları bilinmektedir. Bu tip lekelerin zeminden uzaklaştırılmaları çok zor veya mümkün değildir. Ancak zemine Nano kaplama yapılırsa bu problem ortadan kalkacaktır. Kaplama sayesinde kir zemine veya zeminin gözeneklerine nüfuz edemeyecektir. Kirler su ile yıkanarak temizlenir ve zemin yeniymiş gibi bir görünüm kazanır.

Havuzlar ve Havuz Kenarları: Her türlü fayans, plastik, granit ve cam havuzların içinde oluşacak yosun, kir izi ve bakterilerin oluşmasını engeller. Su ile tensit içeren malzemeler kullanılmadan kolay temizlenir ve uzun süreli koruma sağlar. Aynı zamanda, havuz kenarlarında bulunan doğal taşlar, pişmiş kiremit taşlar granit gibi  taşların UV ışınlarından etkilenmesini önler kirlenmeyi engeller ve kolay temizlenir ( temizlik için herhangi bir temizlik maddesi gerekmez.)

Mutfak tezgâhları: Mutfak tezgâhları sık, sık sızdırmaz bir madde ile kaplanarak, bunların suyu emmeleri önlenir. Ancak bu tür kaplamaların ömrü ancak 5 senedir. Bizim beton sızdırmazlık maddesinin ömrü ise 15 yıl ve daha fazladır.

Mezar taşları ve heykeller:Mezarlıklardaki mezar taşları birkaç yıl sonra mezarlıklardaki ağaçların rengini alırlar. Yosunlaşma, polenler, toz ve pislik bu taşların üzerinde yavaş, yavaş birikirler. Bu durum beton kaplamamızla engellenebilir. Yağmur yağınca bu kirlilikler yıkanıp, giderler. Kirler taşın yüzeyinde kalır ve taşın içine nüfuz edemezler. Havalanma işlemi olduğu gibi kalır.

Beton ve zemin için iki değişik kaplama şekli mevcuttur:

Beton- / Zemin kaplamamızda Nano ebadında küçük seramik parçacıklar mevcuttur. Bunlar tüm gözenekleri doldurarak kirlerini nüfuz etmesini engellerler. Lotus etkisi zamanla zayıflayabilir. Ancak kaplamanın ömrü 15 yıl veya daha fazladır (Avantajları konusuna bakınız). Burada mekanik aşınma söz konusu değildir.

1. Emici yüzeyler için Beton / Zemin kaplaması:Su emiciliği yüksek olan ve mekanik aşınmaya maruz kalan tüm mineral taşlar için idealdir. (Doğal taşlar, işlenmemiş lifli çimento, işlenmemiş kumtaşı ve gaz betonu, işlenmemiş klinker ve kaplamalar ve diğer işlenmemiş taş plakalar için kullanılır).

2. Emici olmayan veya az emici olan yüzeyler için Beton / Zemin kaplaması:Camlaştırılmış mineral taşlar için idealdir (Camlaştırılmış klinkerler, camlaştırılmış çatı kiremitleri, camlaştırılmış zeminler, fayanslar gibi).

   

NANOTEK YÜZEY KORUMA KAPLAMASI ÖZELLİKLERİ:

 Nano parçacıkları yüzeye tatbik edildikten sonra bir tabaka oluştururlar ve yüzeye sıkıca yapışırlar. Yüzeyler düz ve emici değilse, Nano parçacıkları yüzey üzerinde sıkı bir ağ oluşturarak kireç ve kirlerin yüzeye bağlanmamasını sağlayarak koruma  meydana getirir. Bu sayede yüzeydeki kirler akarak uzaklaşır.  Gözenekli yüzeylerde ise Nano parçacıkları gözeneklerin içine nüfuz ederler ve gözeneklerin iç kısmını doldururlar, sıvılar ve kirler yüzeyin içine nüfuz edemezler, yüzeyde damlacıklar halinde kalırlar. Aynı durum tekstil ürünleri (doğal ve sentetik lifli) için de geçerlidir. Burada da münferit liflerin etrafları çevrilir. Nem ve kir liflerin içine nüfuz edemez, nem ve kir damlacıkları kumaşın üzerinde kalırlar. Bu şekilde elden geçirilmiş tekstil ürünleri cildinizi hiçbir şekilde etkilemez. Düz yüzeylerde ve liflerde yaklaşık bir gün sonra, gözenekli yüzeylerde ise iki gün sonra kaplamanın yüzeye anti yapışma özelliği kazandırması maksimum seviyeye ulaşır.

 Kaplama sayesinde yüzey enerjisi, kirlerin ve sıvıların yüzey üzerinde tutunmasına imkân vermeyecek şekilde boncuklar meydana getirerek azalır. Tüm işlemden geçirilmiş malzemelerin dış görünümlerinde, hava geçirgenliklerinde ve elle tutulabilme özelliğinde hiçbir değişiklik olmaz, orijinal durumlarını tamamen muhafaza ederler. Zemin Yüzeylere Kaplama tatbik edildikten bir saat sonra, üzerinde temiz ve yumuşak ayakkabılarla yürümek, bunları başka yere nakletmek ve yerleştirmek mümkündür.

Nano kaplamanın avantajı, sertleştikten sonra kimyasal ve mekanik etkilere karşı son derecede dayanıklı olmasıdır. Ortamda 450°C ye kadar varan sıcaklıklara, ultraviyole ışınlarına ve paslanmaya karşı dayanıklıdır. Pratik bir yan etki de yüzeylerin çizilmelere karşı dayanıklılık kazanmasıdır. Yüzeyler Normal sürtünmelerden etkilenmezler. Kaplama yapılmış yüzeylerin ayrıca yüksek basınçlı temizleyiciler ile de (azami 50/60 bar) temizlenmeleri mümkündür. Tabanın cinsine bağlı olarak fırçalar da kullanılabilir. Tabanın kalitesi ile aşınma direncine göre, Nano kaplamalar bir yıla kadar dayanıklılık gösterirler. Kaplama sertleştikten sonra sağlık açısından tamamen zararsızdır. Uygun şekilde tatbik edildikten ve sertleştikten sonra sağlık açısından hiçbir zararı yoktur.

  NANOTEK YÜZEY KORUMA KAPLAMASI UYGULADIKTAN SONRA

KULLANILMAMASI GEREKEN MALZEME VE GEREÇLER:

 Nano kaplama yalnızca birkaç nm (nanometre) kalınlığındadır ve çıplak gözle görülemez. Ancak bir büyüteçle bakıldığında görülebilir. Kaplama yüzeylerle fiziksel bir bağlantı yapar. Gözenekli yüzeylerden, yüzeyleri bozmadan, tabakanın kaldırılmasına imkân yoktur. Düz yüzeylerden kaldırılması için ise biraz uğraş ve zaman gerekir. Bunun için kullanılacak olan bulaşık teli, tahta fırçası gibi gereçler yüzeye zarar verebilir. Bu özellikle yumuşak yüzeyler için geçerlidir (örneğin sentetik yüzeyler için). Bu durumda yüzeyde çizikler meydana gelebilir. Tekstil ürünlerinde ise, ancak çamaşır deterjanları ile defalarca yıkayarak veya bilinçli aşındırma ile tabakaya zarar verilebilir.

Nano teknolojisi ürünleri yıllardan beri denenmiştir, sürekli olarak geliştirilmektedir ve yüzeyler (örneğin cam, seramik, taş, beton, sıva, kâgir, doğal taş, deri, tekstil ve benzeri) ile yüzey özelliklerine çok iyi bir uyum sağlamaktadırlar.

CELİK , METAL MALZEME VE MÜHÜMMATIN YÜZEY KORUMASI

Nanoproofed  - Paslanmaz Çelik" ile parmak izleri, lekeler, yağ ve bakterilerin artık şansı yok. Çelik Donanım  malzemeler ve  mühimmatları,  bir çok metal ürün, görünmez bir şekilde uzun süreli bu kirlenmelere karşı korunabilir. "Nanoproofed   Krom- & Paslanmaz Çelik" tüm vasıflı çelik çeşitlerine uygundur. Örneğin paslanmaz çelikten yapılmış ekipmanlar, küpeşteler, kaplamalar, Askeri gereçler vs. vs. Özellikle Askeri Binalar ve Depo alanlında tavsiye edilir, ayrıca metal tezgahlar, armatürler ve bakırdan olan tüm ürünler. Ayrıca bakırdan imal edilmiş aksamların oksitlenmesini nerdeyse ortadan kaldırır.

Avantajlar:

  • Paslanmaz çelik yapısını ve parlaklığını korur
  • Temizlik için harcanan zamanı en aza indirir
  • Temizlik maddeleri kullanımında 70% tasarruf sağlar
  • Yüzeyleri uzun süreli kirden, sudan, yağdan ve oksitlenmeden korur
  • Kirlenmelerin sadece su ile yıkanıp temizlenmesini veya nemli bir bez ile silinebilmesini sağlar

TEKSTİL ve DERİ GİYSİLERİN KORUNMASI

Nanoproofed Nano Tekstil ve Deri kaplaması" tekstil ve kâğıtlara su ve yağ iticiliği sağlamak için kullanılan sulu bir sızdırmazlık ürünüdür. Ürün liflerin çevresinde gözle görülemeyen ince bir yüzey filmi oluşturur. Su iticilik etkisi sayesinde işleme konulan tekstil ürünlerinde veya kâğıtlarda, suyun etkisiyle oluşan nemlenme hızı ile kurum, kahve ve kırmızı şarap gibi maddelerle tekrar kirlenme özelliği önemli oranda düşürülür. " Nanoproofed  Nano Tekstil ve Deri kaplaması" kimyasal temizlik işlemlerine karşı dirençlidir. " Nanoproofed  Nano Tekstil ve Deri kaplaması" ürünümüz ile kumaş ve deri ürünlerindeki her lif gözle görülmeyen ve yapışmayı önleyen bir kaplama ile kaplanır. Bu koruma sayesinde kirler kumaşa yapışamaz ve nemli kirler lifler tarafından emilemez. Ürünün tatbik edildiği tekstillerde su, kahve, leke bırakan kırmızı şarap ve hatta yağlı soslar damlacıklara dönüşerek kumaştan ayrılırlar. En zor lekeler bile iz bırakmadan, zahmetsizce uzaklaştırılabilir. Deri giysiler, Üniformalar, Ayakkabılar, sırt çantaları, tenteler, güneş şemsiyeleri vs. yağmurun her yağışında kendiliklerinden temizlenirler. Bir diğer önemli nokta " Nanoproofed Nano Tekstil ve Deri kaplaması" ürünü uygulanmış liflerin cilde hiçbir etkilerinin olmaması ve nötr olmalarıdır. Ürün kimyasal çözeltiler içermez, su esaslıdır ve çevre dostudur. " Nanoproofed  Nano Tekstil ve Deri kaplaması" ürünü yünlü, ipekli, sentetik ve deriden mamul giysiler için kirleri iten, görünmeyen ideal bir kaplama malzemesidir. Ayrıca işleme tabi tutulan malzemelerin hava alışlarında, ele gelişlerinde ve görünümlerinde hiçbir değişiklik olmaz.

 Ayakkabılar: Ayakkabılar yıpranmaya en çok maruz kalan giysilerdir . İnsan aniden bozuk ve yağışlı bir havaya maruz kalırsa yalnız ayakkabıları ıslanmakla kalmaz, çorapları ve ayakları da ıslanır. Bunun neticesinde soğuk algınlığına yakalanmak söz konusudur. Bu nedenle böyle bir durum meydana gelmeden önce ayakkabılarınızı ürünümüzle kaplamanızı tavsiye ediyoruz. Ancak yağlanmış ayakkabılarda bu ürünün kullanılmaması gerekir, zira yağlar Nano nun düşmanıdır. Ayakkabı şirketleri ve ayakkabıcılar için idealdir

Çadırlar ve Tenteler:       Birçok tente, güneş şemsiyeleri ve üstü açılır arabalarda bir zaman sonra rutubet nedeniyle küf oluşmaya başlar. Bu arada tente ve güneş şemsiyelerinin sıcak ve güneşli havalarda insanlara gölgeli bir yer sağlama maksadı taşıdığı da unutulmamalıdır. Ancak insanlar tente ve güneş şemsiyelerini kullandıktan sonra bunları kapamayı genellikle unutmaktadırlar.Sonuçta şemsiyeler yağmur yağınca ıslanırlar ve üzerinde hoş olmayan lekeler ve küfler oluşur. Bunun önüne tekstil ve deri Nano kaplaması ile geçirebilir. Körüklü araba satıcıları, güneş ve tente imalatçıları için idealdir

Üniformalar:Müzik orkestraları bazen yağmura maruz kalırlar. Böyle durumlarda bayramlarda ve gösterilerde müzik orkestrasının yağmur nedeniyle gösterisine son vermemesi gerekir. Tekstil kaplamamız sayesinde yağmur üniformalardan damlacıklar halinde süzülür ve liflere nüfuz etmez. Polisler de sıklıkla yağmura maruz kalırlar. Onlara da bu gibi durumlarda Nano kaplamamız yardımcı olacaktır.  Kurumlar ve resmi hizmetler için idealdir

Ski / Kayak giysileri:Kış sporlarında kullanılan tekstil ürünlerine kaplama tatbik edilmesinin önemli avantajları bulunmaktadır, zira burada kullanılan giysiler aşırı şartlara maruz kalırlar. Giysinin üst kısmı sık sık ıslanır. Ağırlık oluşur ve cildin yeterince solunum yapamaması nedeniyle insan terlemeye başlar. Tekstil kaplaması ürünü ile öncelikle suyun üst tabakaların iine nüfuz etmesi önlenir. Spor ürünleri perakendecileri ve kurumları için idealdir

 

" Nanoproofed  Nano Tekstil ve Deri kaplaması " ürünü her türden kumaşa uygulanabilir. Bunlar en hassas ipekten imal edilmiş giysilerden, pamuklu giysilere kadar uzanır (Üniformalar, Takım elbiseler, ceketler, gömlekler, bluzlar, sakolar, kravatlar, pantolonlar, eşofman, egzersiz giysileri, blucinler, mantolar, pardösüler, motosiklet üzerinde giyilen giysiler, anoraklar, deri giysiler ve hatta en dayanıklı giysilerden sayılan eğitim ve safari giysilerine bile tatbik edilebilir). " Nanoproofed Nano Tekstil ve Deri kaplaması" ürünü tüketim malzemelerindeki kumaşlar üzerinde de etkilidir, su geçirmez nemi iterler ve kuru kalmaları daha uzun sürer. Yağ, kir ve diğer lekeler " Nanoproofed Nano Tekstil ve Deri kaplaması " ürünü kullanıldığı takdirde mazide kalırlar. Nano Teknolojisinin bu yeni lif koruma ürünü üniforma, kar giysileri ve eğitim giysilerinizi çamur, kir ve lekelerden korur ve aynı zamanda gözle görünmez. Bu ürün giysinizin görünümünü ve hava alma işlevini etkilemez, rengini değiştirmez. Bakımı kolaydır. Ütüleme işlemi bile " Nanoproofed Nano Tekstil ve Deri kaplaması" ürününe zarar vermez.

Avantajları:

·                     Kullanımı basittir

·                     Oluşan Kirler su ile temizlenir

·                     Hava alma işlemi olduğu gibi kalır

·                     Tüm tekstil ürünleri için uygundur

·                     Nano tüm tekstil ürünlerine sürekli bir form sağlar

·                     40°C ye kadar olan yıkama sıcaklıklarına dayanıklıdır

·                     Çay, kahve, kırmızı şarap, ketçap vs. lekelerini önler

·                     Tekstil ürünlerini ve derileri uzun süre su, kir ve yağdan korur

 

YANGIN KORUMA VE GECİKTİRİCİ KAPLAMALAR

 

Nanoteknoloji ile üretilen koruyucu kaplamalarla yangınların büyümesini engellemek, Yangınlar hepimizin korkulu rüyasıdır ve bizler buna karşı kendimizi nasıl koruyabiliyoruz?

 

Özellikle yangın çıkan mahalde LPG tüpleri kullanılıyor ise veya Benzin, Mazot gibi yanıcı madde tankları varsa.  Bu durumda tehlike büyük bir ölçüde artmaktadır. Gaz dolu tüp veya Yanıcı madde tankları yükselen ısıya karşı fazla dayanamaz ve kısa sürede bomba gibi patlar. Bunun sonucu yangın büyük hızla ilerler ve daha büyük zararlara yol açar, hatta insan hayatını daha büyük bir ölçüde tehlikeye maruz bırakır.

 

Oysa Nano Teknoloji ile üretilmiş yangına karşı geliştirilen yüzey koruma kaplaması kullanırsak, Yüzeyde oluşan koruyucu köpük ısı transferini engellemektedir ve bundan dolayı bir tüpte veya yanıcı madde tanklarında  yapılacak kaplama ısıyı içeri geçirmediğinden dolayı tüpün ve Yakıt tanklarının patlama riskini büyük bir ölçüde azaltacaktır.

 

Kullanıldığı Malzeme ve Alanlar

 

·          Ahşap yapılar ve kapılar

·          Metal yüzeyli tanklar ( yakıt tankları )

·          Kağıt ( kıymetli evraklar )

·          Malzeme Dolapları ( Ahşap ve Çelik )

·          Askeri Araç ve Gereçler ( Zıhlı arabalar, Tankların yüzeyleri, Cephanelik cephesi ve sandıkları )

·          Benzin İstasyonları

·          LPG Tüpleri

·          Bütün Yanıcı Yüzeyler

 

ELEKTRİK VE ELEKTRONİK YÜZEY KORUMA KAPLAMALARI

 

Yeni bir Nano Teknoloji ürünü olan Elektrik ve Elektronik kontak sprey yüzey kaplama, bizim için sorun olan bir çok problemi halledecek bir ürün olmakla birlikte elektrik geçirgenlik ve kaçaklarda en az düzeye inmektedir. Elektrika ürünü kullanımda ne gibi yararlar sağlayabilir? 

Elektrik panolarında kullandığımızda, elektrik kontağını engeller ( elektrik ark yapamadığından elektrik yangınlarını önler ) artı ve eksi kablolar kaplama yapıldığında yüzey kaçakları engeller kablolar birbirine deyse bile asla kontak yapmaz. Sigorta veya kontaktörlerin kablo bağlantı yerleri kaplandığında elektrik kaçırmaz ve ark yapmazlar.   

 

Bilgisayarlar, Telsizler, Telefonlar ve Jeneratörler Elektrika kontak sprey ile yüzey kaplama yapıldığında, Yağmur ve diğer etkenler karşı koruma altına alınmış olur. Ayrıca, su dolu bir havuzun içinde bile çalışmaya devam edecektir.

 

Yani Bilgisayar, Telsiz ve Telefonlar derelerin içinden geçerken veya çıkarma gemilerinden denize inildiğinde suyun içinde bile çalışmaya devam edecektir. Elektrika yüzey koruma kontak sprey kullanım alanı olarak, tüm elektrikli ve elektronik aletlerin suya ve kısa devreye karşı koruma altına almaktadır. ( ayrıca nemli ve rutubetli alanlarda da yüzeyin oksitlenmemesi içinde kullanılabilir. )

 

 Kullanım Alanları

 ·          Araçların elektrik aksamları ve panelleri ( Kara taşıtları tümü )

·          İmalat makinelerinin elektrik panelleri ve aksamları

·          İnşaat makineleri elektrik aksamları

·          Deniz taşıtlarının Elektrik ve Elektronik aksamları ( Jet sky, Hovercraft, Tekneler ve Gemiler )

·          Elektrik motorları

·          Trafolar

·          Elektrik Santralleri ve Yüksek gerilim hatları

·          Elektrikli El aletleri  ( Bahçe, Ev, İnşaat )

·          Jeneratör ve Transformotorlar

·          Elektronik cihazlar ve kabloları

·          Elektrik priz ve fişleri

·          Sigorta Kutuları ve Kontrol panelleri

·          Klimalar ve dış üniteleri

·          Telefon ve telsizler

·          Bilgisayar ve diğer elektronik cihazlar

·          Hava Taşıtlarının  elektronik ve elektrik aksamları ( Helikopter, Uçak ve diğer )